Yaşam Çocuk

Yaşam Çocuk
Çocuk Dünyası

Sayfalar

5 Kasım 2015 Perşembe

Çocuklarda ders çalışma alışkanlığı

Ders çalışmaya böyle ikna edin


Her ebeveyn çocuğunun okulunda başarılı olmasını ister. Ders çalışması ve derslerini başarıyla bitirmesi çocuk gibi anne ve babası tarafından da önemlidir. Çocuğunuzun ders çalışmaya iknasında hasassas davranın.

Bu konuda ebeveynlere düşen görevler:

Başlıksız-5

Sağlık problemlerini eleyin: Görme, işitme, kavrama gibi konularda sorun yaşayan çocukların motivasyonu düşüktür. Bunu anlayabilmek için çocuğunuzu iyi gözlemleyip, öğretmenleriyle ve gerekirse bir uzmanla görüşün.

anne

Kısa vadeli hedefler belirleyin ve ödüllendirin: Çocuklar kendilerinden ne beklendiğini net olarak anlamak isterler. Çocuğunuz belirlenen eşikleri geçtikçe ona pozitif geri bildirimler
yapın.Önce siz olumlu tutum geliştirin. Çocuklar ebeveynlerinin yansımasıdır. Sizin okula, eğitime, öğretmenlerine bakış açınız çocuğunuzun da bakış açısını etkileyecektir. Siz okulun eğlenceli ve yararlı bir yer olduğuna inanırsanız, çocuğunuz da inanır.

Başlıksız-6


Zaman yönetimi: Zaman yönetimi çocukların en çok zorlandığı konulardan bir tanesidir. Çocuğunuza takip edeceği bir zaman çizelgesi hazırlayarak ona yardımcı olabilirsiniz.Öğrenmenin bir parçası olun. Sadece ne öğrendiği değil, öğrenme süreciyle de ilgilenin.Konuştukça ve dinledikçe, okulun çocuğunuz için tam olarak ne anlama geldiğini ve ona karşı geliştirdiği tutumu daha iyi anlayacaksınız.

Başlıksız-4

Motivasyon süreçleri yaratın: Müze, doğa gezileri, kültürel aktiviteler, kütüphane çalışmaları, doğa yürüyüşleri çocuğunuzun okulda öğrendiklerini hayatla bütünleştirir. Öğrendiklerini pratiğe dökmek motivasyonu artırır.ocuğunuzu dinleyin. Siz doktor olsun istiyor olabilirsiniz ama çocuğunuzun bu konuda hiç başarısı ya da ilgisi yok. O muhteşem bir şair ya da aşçı olacak belki, kim bilir? Çocuğunuzu olduğu gibi kabul edin ve onun hayattan keyif almasına izin verin.


Çocuklar için - Çocuk Dünyası Eğitim - Oyun - Eylence - Çocukca Çocuk Sitesi